Opravdu naprostá většina lidí po celém světě, která má přístup k elektronice užívá takzvaný systém Windows. Byl založen v Americe počítačovým průkopníkem Billem Gatesem. První verze tohoto systému se tomu dnešnímu v žádném směru nepodobají. Během let přišlo několik technických změn, jak ve výkonu komponentů, tak ve vzhledu a způsoby výroby technologických vymožeností.
Dokonce i způsob na kterém systém pracoval prošel několika hlavními změnami, bez kterých dnes nemůžeme žít. Jedná se například o zmizení takzvaných DOS systémů a také jsme tímto získali možnost multitaskingu. Což znamená mít možnost si otevřít internet mezitím co hrajete na pozadí nějakou hru. Již od začátku zrodu systému Windows se jednalo o naprostý hit. Každý ho chtěl, cena byla příznivá, a jednalo se o "první" možnost užít si systém s uživatelským rozhraním a neovládat počítač pouze pomocí příkazů. Proč se slovo "první" v uvozovkách?
Na trhu byl i druhý muž, který chtěl dobýt svět svým systémem, Steve Jobs. Ním vytvořený systém je dnes spíše pro movitější uživatele a o jeho názvu někteří možná ani neslyšeli: MacOs. Oba tito muži od začátku bojovali o místo předního prodejce osobních počítačů. V dnešní době je na trhu ale více systémů, jakých?
Linux
Tento systém je velice odlišný od toho, který známe. Není zde přítomno úplně jednoduché rozhraní pro klasické uživatele. Proto tento systém využívají spíše programátoři pro vývoj aplikací, nebo programů. Není však vyloučeno, že je tento systém používám pouze pro toto. Existují i ti, kteří na tomto systému hrají počítačové hry.
MacOs
Jak již bylo zmíněno, tento systém si mohou pořídit spíše movitější uživatelé. Proč? Není to kvůli ceně samotného systému, ale kvůli přístrojům, na kterých je systém prodáván. Jedná se o takzvané Macbooky, které se pohybují v cenách desetitisíc. Jedná se o značku Apple, což je také důvod tak vysoké ceny. Tento systém je podobný tomu, který používáme my. Vzhledově je ale mírně odlišný a celkově funguje na jiném principu.
Na trhu existuje více systémů. Ty ale nejsou tak populární, nebo jejich využití není úplně optimální pro některé uživatele. Každému z nás vyhovuje něco jiného. Je tedy naše osobní rozhodnutí, do jakého systému se vrhneme. Každopádně bychom měli vědět, že na světě není jenom jeden jediný operační systém.