Zdravá míra
Všeobecně je považováno za zdraví neškodné množství pro ženy 1 pivo nebo 2 deci vína a pro muže dvojnásobek. A 2 dny v týdnu úplné abstinence. Přiznejme si ale, jdete v létě na zahrádku a opravdu skončíte u jednoho piva? Dle WHO (Světová zdravotnická organizace) je ideální pokud se alkoholu vyhneme úplně. Najdete studie, které dokazují, že malé množství alkoholu může být i prospěšné. Tento názor zastávají i mnozí lékaři. Na druhou stranu najdete i odborníky, kteří výrazně varují nad konzumací jakéhokoliv množství. Opírají se o fakt, že alkohol je jed a nejzdravější je ho nepít. Paradoxem je, že se na něj můžeme koukat jako na drogu způsobující závislost, ale také jako na společensky přijatelný zvyk.
Účinky na tělo
Jako první vás jistě napadlo poškození jater. To je správné a budeme pokračovat dál. Srdce, mozek, střeva, žaludek, periferní nervy jsou alkoholem ohroženy také. Při pravidelném pití může způsobit nerovnováhu minerálů v těle, potíže se spánkem, oslabení imunity, poruchu soustředěnosti a v neposlední řadě také duševní poruchy jako úzkosti a deprese. Cukry a siřičitany v alkoholu vám také dvakrát neprospívají.
Nenabádáme vás k absolutní abstinenci. Jen vy víte, jak na tom s alkoholem jste. Dokážete celý týden nebo dokonce měsíc nepít? Zkuste to. Můžete zpozorovat zlepšení pleti, vymizení akné, více energie, zlepšení paměti a spánku a pokles váhy.
7 otázek, které vám napoví, jak na tom s pitím jste?
1) Jak často si nalijete sklenku a jaké množství obvykle vypijete?
2) Máte pocit viny, když pijete?
3) Stává se vám někdy, že si kvůli alkoholu nepamatujete předešlou noc?
4) Starosti si rádi zlehčíte skleničkou něčeho ostřejšího?
5) Ve společnosti se cítíte lépe až po vypití pár drinků?
6) U vás doma se vždy najde alespoň jedna flaška vína nebo pivo?
7) Pijete ve společnosti, ale i doma?
Zkuste test: 2 týdny zapisujte každý lok alkoholu, pak budete vědět naprosto přesně kolik toho vypijete.