Základní programování je opravdu jednoduché. Pokud vás programování zajímá, asi bychom měli nejdříve probrat volbu programovacího jazyka.
Důležité je si uvědomit, co chceme dělat. Zda webové aplikace, nebo aplikace pro přímo nějaký operační systém. Také je fajn si uvědomit, jaký druh aplikace chceme programovat. Pokud je to třeba hra, je nutné znát dobře fyziku a matematiku, jelikož v programování hry je opravdu hodně výpočtů. Důležité je také zmínit, že existují již naprogramované knihovny (v anglické terminologii „libraries“), které programování minihry dokáží pomoci, pokud nejste nejlepší v matematice či fyzice. Ovšem já si třeba v programování nejraději udělám vše své, abych všemu důkladně rozuměl a dokázal třeba něco i poupravit.
Abychom se dostali přímo k tomu výběru jazyků, je dobré si pročíst nějaký základní text ke každému jazyku. Poté si můžete třeba koupit nějakou učebnici v knihkupectví. V dnešní době je dobré sledovat novinky v IT a tam to, jaký jazyk je nejžádanější a nejméně lidí ho zná. Poté si můžete prostudovat jeho strukturu a podobně. Určitě ale budete chtít s nějakým lehčím jazykem začít. Spousta lidí by vám doporučila začít s jazykem C. Pravda, je sice celkem starý, ale dědí z něj funkce dnes již moderní jazyky. Navíc se zde naučíte práci s pamětí a dalšími prvky, které můžete v jiných jazycích také potřebovat. Je pravdou, že není úplně nejjednodušší, ale úplně extra složitý také ne. Nic, co by se nedalo zvládnout.
Začátky budou asi složité. Budete chápat jen málo z konstrukcí v učebnici, ale pokud se těmito základy prokoušete, čeká vás možná i kariéra programátora. Programátoři obecně mají celkem velké platy. Pokud se jedná tedy o ty dobré programátory dobrých jazyků.
V dnešní době je celkem rozšířené programování robotů, nebo čipů. Ovšem není to tak, že by se nedalo uplatnit v tomto oboru někde jinde. Třeba právě v těch webových aplikacích.